top of page

Yazılarımız Veteriner Hekim Kutlu Dayıoğlu tarafından kaleme alınmış olup telif hakkına sahiptir. İzinsiz kopyalanması,başka yerde yayınlanması yasaktır,tespit edilmesi halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Papağanlar da kemirgendir

Papağan özellikle Jako, Kakadu, Amazon vb büyük türler çevrelerinde bulunan, gagalarıyla dokunabildikleri aklınıza gelen her şeyi parçalayabilirler. O yüzden papağanları beslediğiniz ortamda bu konuda bazı önlemler almalısınız.
Siz yokken asla bir papağanı eşyaların olduğu bir odada serbest bırakmayın.
Elektirik kabloları vb. kafesindeyken veya dışarıda salıkken ulaşılabilir durumda olmaması lazım.
Papağanınızı bir yerden bir yere taşırken içinde bulunduğu kabı kemirip delik açarak kaçabileceğini göz ardı etmemelisiniz.
Evdeki veya büronuzdaki masa üstünüzdeki telefon, tüm şarj cihazları, kalemler, evraklar, dosyalar, kitaplar her zaman tehlike altındadır.
Aynı şekilde evlerdeki salon çiçeklerini de tamamını kemirilmiş halde bulma riskiniz fazladır.
Ayrıca bu çiçeklerin çoğu da papağanlar için zehirlidir.

Papağanlarda strese bağlı tüy yolma

Öncelikle Jako ve Kakakdu papağanları olmak üzere birçok papağan türünde vücut tüylerinin yolunduğu gözlemlenebilir. Genelde kuş sahipleri papağanlarında oluşan bu sorunun tüylerin kendiliğinden dökülmesi ile olduğunu düşünürler. Oysa ki papağanlar strese bağlı olarak tüylerini kendileri yolarlar. Hatta kendilerini yaralayabilirler. Kuşunuzun kendini yolduğunu anlamanın en basit yolu başındaki tüylerin kalması sadece vücudundaki tüylerde problem olmasıdır. Kuşunuzun stresine bağlı başlayan tüy yolma alışkanlığı insanlarda olan tırnak yeme alışkanlığına benzer ve stres yaratan durumlar iyileştirilmediği sürece bir aşama kaydedilemez. Stres yaratan durumları iyileştirmemize rağmen hala devam eden tüy yolma sorunu için veteriner hekiminize başvurmalısınız.

bottom of page