top of page

Yazılarımız Veteriner Hekim Kutlu Dayıoğlu tarafından kaleme alınmış olup telif hakkına sahiptir. İzinsiz kopyalanması,başka yerde yayınlanması yasaktır,tespit edilmesi halinde yasal yollara başvurulacaktır.

Hamster'ınız firar ederse

Evinizde kafesinde veya akvaryumda beslediğiniz hamster'ınız bir gün yemek vermek için yanına gittiğinizde ikametgahında bulunamayabilir. Şaka bir yana hamster'ın evde kaçması hem o hayvancık için hem de sizin için tehlikeli durumlara neden olabilir. En başta bu hayvanlar ciddi kemiricilerdir. Evinizde kablolardan, ev eşyalarınıza, yiyecek paketlerinize kadar birçok şeyi kemirmeye başlayabilirler. Hamster'ınız kaçtığında acil olarak kafesli tahta kapanlardan bir veya birkaç tane satın almalısınız. Bu arada en iyi kapan yemi bir dilim salatalıktır.

Hamster'ın kendine özel yuva düzeni

Hamsterlar gündüz uyuyup gece hareketlenen hayvanlardır. Aslında gecenin de tamamını uyanık geçirmeyebilirler. Böyle olunca hamsterlar için yatacak yuva çok önemlidir. Doğada kazdığı oyuklarda küçük odacıklarda uyurken, bizim beslediğimiz ortamda da benzer bir yuva oluşturmamız gerekmektedir. İçine rahatça sığabileceği ve yuva malzemesi doldurabileceği bir ev ve benzeri kaplar, hamster için uygundur. Bu yuvanın içini kırpıp parçaladığı kağıt iplik, yün, pamuk ve benzeri malzeme ile doldurmayı çok sever. Hatta yemlerini bile yuvaya depolar. 
Hamsterlar tahtaları çok kolay kemirdiği için kafesleri mutlaka metalden imal edilmiş ve kapakları açılmayacak şekilde güvenli olmalıdır. Kafes tabanına kum, talaş serilebilir. Genelde tuvaletini köşelere ve hep aynı yere yapma eğiliminde olduğu için temizliği ihmal edilmeyen kafesler her zaman düzenli görünecektir.

Hamsterların beslenmesinde ekmek, pasta ve börek

Hamster vb. kemirgenler doğadaki yaşamlarında tahıl dediğimiz buğday,arpa vb bitki tohumları ve çeşitli kökleri çiğ olarak tüketerek beslenirler. Evlerimize aldığımız bu şirin minik dostlarımıza tahılların unlarının pişirilmesi ile yapılan ekmek, kek vb verirsek bu hayvancıkların obez olmasına, kalp ve tansiyon sorunlarıyla hayatlarını erkenden kaybetmelerine neden olabiliriz. Ayrıca hamsterlara pişmiş, şekerli, yağlı vb. doğada bulamayacağı hiçbir gıdayı vermemeliyiz.

bottom of page