top of page

Yazılarımız Veteriner Hekim Kutlu Dayıoğlu tarafından kaleme alınmış olup telif hakkına sahiptir. İzinsiz kopyalanması,başka yerde yayınlanması yasaktır,tespit edilmesi halinde yasal yollara başvurulacaktır.

 

Eğer evinizde tavşan, guinea pig veya iguana besliyorsanız bu mevsim onlar için inanılmaz besin seçenekleri ile dolu bir mevsimdir. Bu sene uzun süredir ilk defa baharı yaşayabiliyoruz ve doğal alanlarda hindiba, labada, ebegümeci, ıtır, gelincik vb gibi yenen otlar coştular. Eğer otlardan anlıyorsanız bu dönemi hem otçul hayvanlarınız beslenmesi için hem de sofranızın birbirinden lezzetli, vitaminli ve yararlı otlarla dolması için değerlendirebilirsiniz. Şahsen ben otları çok seven bir Giritli olarak hardal otu, cibes, arapsaçı, şevketi bostanı bol bol tüketebildim. Guinea piglerime de her gün tazecik yulaf otlarını, labada ve gelinciği toplamak ve onun keyifle yemelerini seyretmek gibi harika bir duyguyu yaşayabiliyorum. Bu hayvancıklar doğada olsalar bu dönem normal olarak bu güzel taze otlarla besleneceklerdi. Onları bizim beslememiz demek seralarda yetişmiş sebze ve meyveler mahkum etmemiz demek değildir.

Tabi guinea pig ve tavşanınıza bahsettiğim otları verecekseniz her zaman hatırlattığım gibi kuru ot ve diğer kuru gıdalarını ihmal etmemelisiniz. İki grup yiyeceği birlikte yediklerinde ve yeşil olanları alıştıra alıştıra verirseniz ishal vb gibi beslenme sorunları yaşamazsınız. Hadi çıkın kırlara! Doğa harika besinleri ile sizleri ve dostlarınız bekliyor!

Doğa harika besinleri ile sizleri ve dostlarınız bekliyor
Guinea pig beslemelisiniz neden mi?

Eğer hayvanları seviyorsanız mutlaka bu değişik hayvanla tanışmalısınız. Guinea pig, diğer isimleri ile Kobay veya Cavy dediğimiz bu hayvan kemirgenler ailesinden bir türdür. Tavşan, hamster, gonzales, sincap vb diğer bir çok kemirgen evcil hayvanı hepiniz tanıyorsunuz. Ama bu çok özel hayvanla tanışmalı ve beslemelisiniz.
* Tüm kemirgenlerde görülen negatif ve beslenmesini zorlaştıran özellikler bu hayvanda görülmez.
* İdrarı ve dışkısı kokmaz. 
* Kemirgen ailesinde olmasına rağmen kemirme huyu yoktur. 
* Bulunduğu barınağının üzerini kapatmasanız bile asla kaçmaya çalışmaz. 
* Ne yaparsanız yapın, ne çocuklarınızı ne de sizi asla ısırmaz. Sadece havuç ve elma gibi çok sevdiği bazı besinleri elinizle verirken parmağınızı havuç niyetine ısırır gibi yapabilir. Ama fark ettiği anda hemen vazgeçer, utangaçtır geri çekilir. 
* Ayrıca bu tatlı hayvanın başka güzel bir özelliği de uzun ömürlü olmasıdır. Köpekler gibi 12 yıla kadar yaşayabilir. Bu sayededir ki aranızda sağlam ve güzel bir dostluk doğar.
* Sizi tanır, alışınca kulaklarının arkasını okşamanızdan ve kaşımanızdan çok hoşlanır. 
* Kendilerine özel kuş gibi bir ötme sesi ile memnuniyetlerini belli ederler. 
* Beslenmesi de çok keyiflidir. Saman, kuru yonca ve pelet yemi ihmal etmemek şartı ile tüm meyve sebzelerinizi bu küçük tombul hayvancıkla paylaşabilirsiniz .

Guinea piglere marul vermeyin

Guinea piglerin beslenmesinde bir çok sebze ve meyve verilebilirken marul fazla su içerdiği ve besin değerinin çok düşük olması nedeniyle beslenme menüsünde olmamalıdır.
Bunun dışında patates ve patates kabuğu, kırmızı lahana, pancar gibi besinler guineapiglerde geriye dönüşsüz ishallere neden olabilir ve dostunuzu kaybedebilirsiniz. Domates, turp, brokoli, karnabahar, kavun karpuz ise çok az miktarlarda verilmelidir.
Guineapiglerin öğünü içinde kuru ot ve saman her zaman önlerinde bulunmalıdır. Düzenli ve yeterli miktarda sebze,meyve ve yeşil ot verilen guinea piglere ayrıca su verilmesine gerek yoktur.

Guinea pigler çok kolay dostluk kurar

İnsanla çok kolay dostluk kuran ve çok çabuk alışan Guinea pigleri kendinize alıştırmak için size birkaç basit tavsiyede bulunacağım. Öncelikle guinea piginizin karnı açken sevdiği maydanoz, elma, havuç gibi yiyecekleri elinizden yedirebilirsiniz. Bu hareket sizin ona yaklaşmanız ile besin arasında bir bağlantı kurmasına neden olacaktır. Kafesi içindeki guinea pigi çok yavaş ve acele etmeden tutmalısınız. Tutarken hemen her zaman göğüs bölgesinden, koltuk altından kavrayarak tutmalısınız.
Tabi fazla sıkmadan ama elinizden de düşürmeden dikkatli kavramalısınız.
Elinize aldığınız guinea pigi TV izlerken göğsünüzün üzerine koyarsanız ve kulakların çevresini okşarsanız size alışması yolunda büyük mesafe alabilirsiniz. Guinea piginizin bulunduğu odada ışığı aniden açmak, ani ve yüksek ses çıkarmak çok fazla paniklemelerine ve alışmasında kat ettiğiniz aşamada gerilemeye neden olabilir.

Diş uzaması

Guineapigler ve tavşanlar otçul hayvanlardır ve doğada ana gıdaları otlar, dallar, yapraklar ve köklerdir. Bu beslenme surasında ön dişler ve arka dişler kolayca aşınır ve doğadaki bir hayvanda diş uzaması görülmez. Kafeslerde evcil hayvan olarak beslenen Guinea pig ve tavşanlarda ise doğru besleme yapılmadığında dişlerde uzamalar, ön dişlerde kırılmalar görülebilir. Bu şekilde dişleri uzamış hayvanlar artık yemek yiyemezler ve aç kalarak hızla kilo kaybedip ve en sonunda hayatlarını da kaybedebilirler. Dişlerde uzama vb olmaması için beslenmede çayır otu dediğimiz sert sazımsı otların bolca bulundurulması, ağaç dalları verilmesi, C vitamini bakımından uygun dişyetlerin kullanılması gerekmektedir.
En güzeli bu hayvanların 3 ayda bir düzenli veteriner hekime kontrole götürülüp dişlerinin muayenesinin yapılmasıdır.

Guineapig'ler ahşap evleri çok sever

Amerika'da çocuklara hayvan sevgisini öğretmek için çok yaygın beslenen guineapiglerin kafes ve ev içindeki yaşamında ahşap kulubeler ve oyuncaklar kullanılabiliyor. Evcil guinea piglerin Latince tür ismi olan Cavia porcellus'taki 'Cavia' kelimesi 'mağaralı' yada 'mağarada yaşayan' anlamına geliyor. Bu isimlendirmenin nedeni ise bu evcil guineapiglerin köken aldığı doğadaki türlerinin diğer kemirgenler gibi toprağı kazıp yuva yapmamaları, diğer hayvanların açtığı oyuklara, taş ve devrilmiş ağaçlar altına yerleşmeleridir. Bu yüzden evlerde beslenen guineapiglerde çok büyük olmayan kulübe vb altına girmekten hoşlanır ve oralarda kendini güvende hisseder.

bottom of page