Genleriyle oynuyorlar mı

genleriyle_oynuyorlarDeğişik ve ilginç bir hayvan türü söz konusu olduğunda hemen her zaman çevremizdekiler genleriyle oynayarak bu hayvanları elde ediyorlar derler. Köpeklere bakarsak; çok büyük bir köpek türü olan Napolitan Mastifler, yada minicik chihuahua türleri, çok uzun tüyleri ile maltız veya Shi-tzular gibi her değişik köpek türünde aynı şey söylenir. Yada guinea pig türlerinden örneğin Peruvianların inanılmaz uzunluktaki tüylerini görenlerde hemen ''Genleriyle oynayarak üretiyorlar bu hayvanları! diye yapıştırırlar.

Evcil hayvan türlerinin tamamının kaynağı doğadaki atalarıdır. İnanılmaz güzellikteki tüm süs hayvanları yıllar öncesinde doğada yaşayan ve hala daha doğada yaşamaya devam eden daha gösterişsiz, doğada kamufle olmaya müsait çok canlı renklere sahip olmayan, yalnızca hayatta kalabileceği özelliklerin yıllardır doğal seleksiyon dediğimiz hayatta kalma başarısı ile kendilerinden sonraki bireylere aktarıldığı atalarıdır. Düşündüğünüzde bir yaban tavşanı doğaya uygun kahverengi kırçıllı rengi ile yaşadığı doğal ortamda kendisini avlayabilecek düşmanlarından korunabilecek renk, desene kavuşmuştur. Sadece renk ve desenle sağlana kamuflaj avantajı değil aynı zamanda avcılardan kaçabilecek kadar iyi koşan her tavşanda hayatta kalacağı iyi soyunu sürdürerek iyi koşan tavşanların tür için de çoğalmasına neden olur. Bu yaban hayatında denizlerden göllere, uçan kuş vb hayvanlardan karada yaşayan tüm yaban hayvanlarına hatta şehirlerde yaşayan, yaban güvercinleri,serçeler,karga ve martılar dahil tüm hayvanlar için geçerlidir.

Yaban hayatında bu şekilde doğal seleksiyon söz konusu iken evcil hayvanlarda ise suni seleksiyon dediğimiz bu hayvanları besleyen insanların beğendikleri özelliklerde olan hayvanları seçerek eşleştirmesi ile istedikleri özelliklerde hayvanlar elde etmeye çalışmalrı durumu vardır. Örneklersek: Yıllarca süren seçrek eşleştirmelerle çok uzun tüylü beyaz tavşanlar elde edilmiş ve tekrar tekrar dikkatli, kayıtlı eşleştirmelerle elde edilen bu tür ve benzerleri safkanlaştırılmıştır. Safkanlaştırma demek artık o hayvan türünün kendisi gibi bireyler doğurmasıdır. Çevremizde gördüğümüz tüm evcil hayvanlar hayvan meraklılarının yıllarca seçerek ürettiği ve hala daha üretmeye devam ettiği evcil hayvanlardır. Bu seçerek üretme çoğu zaman daha güzelleşme üzerine olur. Daha uzun tüylü, tüysüz, daha canlı renkler, yeni renkler, uzun bacaklı, kısa bacaklı, kıvırcık tüylü, büyük kafalı, basık yüzlü veya uzun yüzlü aklınıza gelebilecek hemen her özelliği eğer o hayvanın genleri içinde varsa dikkatli seçerek yapılan eşleştirmelerle elde edbilirsiniz. Bazen de özellikle doğada zararlı olabilcek mutasyon dediğimiz tüysüzlük, beyaz renkete olma gibi ani gelişen gen farklılaşmalarını kullanılarak ama yine sadece bunları seçerek eşleştirip doğada yaşayamayacak özelliklerde ama çok güzel evcil hayvanlar üretilmektedir.

Sonuç olarak tüm evcil hayvanların üretiminde asla genlerle oynama söz konusu değildir. İnsanlar beğendikleri özelliklere sahip anne ve babaları eşleştirip o özellikteki yavruları elde ederek kendi istekleri veya hedefleri doğrultusunda her türden hayvandan binlerce farklı varyete dediğimiz ırklar elde etmişlerdir.

replika rolex