Uyku hayvanlar için de vazgeçilmezdir

uykucuTüm hayvanların dinlenmek için uykuya ihtiyacı var. Ama hayvanlar bizden çok farklı ortamlarda çok değişik şekillerde uyuyabiliyorlar. Örneğin bir yaban ördeği karda, buzda tek ayağı üstünde, hatta suyun içindeyken üşümeden, donmadan gayet rahat uyuyabiliyor. Ya da kuşlar bir dala tüneyip düşmeden uykuya dalabiliyorlar. Böcekler bile uykuya ihtiyaç gösteriyorlar. Kelebekler kanatlarını kapatıp diğer böcekler ise kuytu bir köşede duyargalarını vücutlarına yapıştırıp hareketsiz kalarak uyuyorlar. Örneğin yunuslar hareket halindeyken uyuyabiliyorlar ve o sırada kaslarını dinlendirmek yerine yıpranan beyin sistemlerini yeniden düzenliyorlar.

Yetişkin insan günde ortalama 8 saat uyurken bebeklerin 15-16 saat uyudukları bilinmektedir. Yaşlı insanlarda ise bu uyku süresi değişik durumlar söz konusu olmadığı sürece günde 4 saate kadar düşmektedir. Yapılan araştırmalarda yaban hayatına göz attığımızda Yunus 10 saat, Aslan 12-13 saat, piton yılanı 18 saat, Maymun 17 saat, fillerin 3 saat, zürafaların 2 saat, yarasaların 20 saat, köpek balığının 5 saat uyuduğunu saptamışlar.

Evcil hayvanlardan sıçan, tavşan, guinea pig, ördek tavuk vb hayvanlar 10 saat, hamster'ın ise 13-14 saat uyuduğu saptanmış.

Kediler günün uzun bir bölümünü derin uykuda geçiriyorlar. Günde yaklaşık 12 saat uyuyan kedilerin yanı sıra köpekler de benzer şekilde her fırsat bulduklarında tetikte çoğu zaman yarım bir uyku ile dinlenerek yine de 10 saat civarı uyurlar.

Kış uykusuna giren kurbağa,yılan vb soğukkanlı hayvanlar ise bütün bir kış mevsimini havalar ısınana kadar uykuda geçirebiliyorlar. Bizim asla dayanamayacağımız bu kadar uzun sürelerde, vücut metabolizmalarını en alt seviyeye düşürdükleri için açlık veya susuzluktan ölmüyorlar.

Ayrıca bazı hayvanlar gece uyuyup gündüz beslenirken, bazıları gündüz uyuyup gece besleniyorlar.

replika rolex