Sigara tüm canlılara zararlıdır


sigara_ve_kediHer gün basında ve televizyonlarda sigaranın zararları konusunda haberler ve makaleler okuruz. Sigara içmek ve içilen ortamlarda bulunmak sigara dumanına maruz kalmak insanlar için başta akciğer kanseri olmak üzere bir çok hastalığa neden olabilir.

Ama evcil hayvanlarımızın da aynı bizim organlarımıza benzer organları olduğunu, onların da akciğerleriyle solunum yaptıklarını ve bulundukları ortamda sigara içildiğinde en az çocukların etkilendikleri kadar etkilenebileceklerini hiç düşündünüz mü?

Gün geçmiyor ki kliniğime solunum sistemi hastalığına yakalanmış veya astım olmuş bir muhabbet kuşu veya kanarya gelmesin. Bu kuşların çoğunun sahiplerine sorduğumda hayvanların bulunduğu ortamda sigara içildiğini ve kuşun zarar göreceğinin hiç akıllarına gelmediğini söylüyorlar. Aynı sorun sadece kuşlar için değil, köpekler, kediler, iguana,hamster veya guinea pigler tüm hayvanlar için geçerlidir. Bir çok hayvan sigara dumanın etkisi sonucu akciğer veya diğer solunum sistemi hastalıklarına yakalanır.

Hatta fazla sigara içilen ortamlarda bulunan akvaryumlardaki havalandırma ile suya karışan duman balıkların da zarar görmesine neden olabilir. Çok sigara içilen bir ortamda bulunan akvaryumda balıklarınız hastalanıyorsa veya ölüyorsa hiç şaşırmayın.

Yıllar önce tüm hayvanlara olan merakımın sonucu arada kanarya derneklerinin yarışmalarına da katılırdım. O zamanlar bu yarışmalar kahve benzeri insanların toplanıp bol bol çay sigara içtikleri yerlerdi. Kapalı yerlerde sigara içme yasağı da henüz çıkmamıştı. Ben sigara içmediğim halde, kuş sevgisi ile birkaç defa bu etkinliklere çağrıldığım için katılmış ve tüm gece boyunca sigara dumanını solumaktan boğazlarım ağrımış ve tüm elbiselerime leş gibi sigara kokusu sinmişti. Düşünün bu anlattığım ortamda tavana yükseğe özel bir düzeneğe asılmış yüzlerce yavru veya yetişkin kanarya kafeslerinde gece boyunca dururdu. Gecenin ilerleyen saatlerinde artık mekanın tavan kısmı yoğun sigara dumanı olurdu ve o minik kuşlar o ortamda şakımaya devam ederlerdi. Sonra o kuşların çoğu hastalanır ve sahipleri o kadar güzel ve ihtimamlı bakıyoruz, vitaminlerini, yemlerini hatta ilaçlarını düzenli veriyoruz, neden kuşumuz hastalanıyor diye düşünüp dururlardı.Ne yazık ki bu kuşlar ancak sigara yasağı yasası ile sigara dumanından kurtuldular. O zamanlar insanların aklına bu hayvancıkların sigara dumanından zarar görebileceği o küçücük pembe ciğerlerinin 24 saat dumansız temiz havaya ihtiyacı olduğunu düşünemediler.

Artık herkes sigaranın zararlı olduğunu biliyor. Sigara içenlerin diğer insanlara göre daha sağlıksız olacaklarını da biliyor. Sigara içilen ortamlarda bulunan yetişkin, çocuk ve hayvanların da dumana maruz kalarak zarar görebileceklerini de biliyor. Lütfen bencil olmayın; Ya sigarayı bırakın ya da sadece kendinize zarar verebilecek şekilde içmeye devam edin.

replika rolex