Doğaya ait hayvanları kafeslere esir etmeyelim

Bir pazar günü kliniğimize bebek bir sincap yavrusu getirdiler. Ağaçtan düştüğünü tahmin ettiğimiz yavrunun burnu ve üst dişleri kırılmıştı. Kafasını çarpmasına bağlı ciddi bir travması vardı ve tam uykuya yakın bir koma ile aniden başlayan çırpınmalar arasında gidip geliyordu. Ceviz veya benzeri herhangi bir besini kemirmesi, hem dişleri kırık olduğu için hem de süt emen bir bebek olduğu için mümkün değildi. Badem,ceviz,yer fıstığı,çiğdem ve benzerini havanda iyice dövdükten sonra içine birazda hazır kedi süt maması karıştırdım. Bu karışıma biraz şeker ve vitamin kattıktan sonra sulandırdım ve bir çay kaşığı yardımı ile azar azar günde 10-15 defa içirdim. Ayrıca hastalığıyla ilgili ilaç vb tedavilerini de yapmaya devam ettim. İlk 3 gün önlüğümün içinde karnımın üstünde yatırdım. Hasta sahipleri karnımdaki küçük kabartının sincap yavrusu olduğunu anlayınca şaşırıyorlardı. Geceleri yatağımda elimde tutarak uyudum. Ölür o diyenlerin kalbini fena kırdım.

3 gün iyi-kötü arasında gidip geldikten sonra yavaş yavaş iyileşmeye başlayarak bizi aşırı sevindirdi. Sonra hızla kendine geldi ve ceviz vb her besinini o küçücük ellerine alarak yemeye başladı. Doğada annesinin yetiştirmesi ile düşmanlarını tanıyamayacağı ve besin bulamayacağı için iyice büyümeden ve iyileştiğine emin olmadan serbest bırakmayı göze alamadık.

Oğlumun Guineapigi İdefix ile çok iyi anlaşmasına rağmen 5 ay sonra artık doğaya salınma zamanı geldiğine karar verdik ve Manisa Spil Dağı’nda başka sincaplarında olduğunu bildiğimiz, çam,ceviz, kestane ağaçları ve palamut çalıları ile dolu harika ve gizli bir yere sincap Kiki’yi saldık. Bizim ve onun mutluluğunu sizinle paylaşmak istedik. Salınma anının video görüntülerini merak ederseniz www.facebook.com/kutluvet linkinden izleyebilir ve yorum yapabilirsiniz.

Formun Altı

replika rolex