Sadece pitbull değil tüm ırk köpekler kötü eğitimde tehlikeli olur.

Türkiye’nin bir çok şehrinde Pitbullar konusunda çıkan genelge sonucu bazı kötü ve yaşanmaması gereken durumlar yaşandı. Cezadan korkup köpeklerini sokağa atan sözde hayvan sever köpek sahipleri , toplanan ama gerçekten tehlikeli olup olmadığı belli olmayan şüpheli köpekler, aile köpeği çoluk çocuk, kedi köpek dostu bir çok pitbull ve sahibi birlikte gezmeye çıkarken tedirginlikleri. acaba benim de köpeğimi işgüzar bir mahalli kolluk görevlisi almaya kalkar mı diye endişe ile yapılan kısa geziler,.

 

Tüm tartışmalar ve pitbullara karşı 13 imzaya karşı toplanan 4-5 bin imzadan sonra sonuç olarak aklı başında ve bilgi sahibi insanlar şu gerçeğe vardılar

.

1-Pitbullar vb dövüş amaçlı kullanabilen bu köpek dostlarımız üretilmeye devam edildiği sürece yavrulardan bir kısmı veya çoğu dövüş veya saldırgan yetiştirme amaçlı olan kişilerin eline geçebilir. Bu yüzden yasanın da öngördüğü gibi ne yazık ki bu köpeklerin kısırlaştırılması kesinlikle gerekmektedir.

 

2- Aile köpeği olarak beslenen pitbulların belediye veya valiliğe kaydettirildiğinde her an çıkabilecek bir genelge ile haksız yere dostlarından ayrılmak konusunda riske girebileceklerini gördüler. Bu aslında bu genelgenin yol açtığı en kötü sonuçlardan birisiydi. Hemen hemen tüm pitbull sahipleri zaten köpeklerini kaydettirme konusunda aşırı gerginken bu olaydan sonra acaba hangi pitbull sahibi kendi elleriyle canından çok sevdiği köpeğini gönüllü kayıt altına aldırabilecek.

 

3- Yasaya göre kısırlaştırılmış ve tasmalı gezdirilen bir pitbulun dövüştürülme veya saldırganlıkla ilgili bir sorun yaşanmadığı sürece asla sahibinden alınamayacağını biliyoruz artık.

 

4-Ayrıca bu ülkede sadece pitbul vb ırklar değil tüm köpekler, köpek sahipleri, hayvan sevgisi, köpek ve birlikte yaşadığı aile arasındaki sevgi konusunda bir çok yetkili bürokratın tam olarak fikir ve bilgisi olmadığını da öğrendik.

 

İstanbul İçerenköy’de 2.5 yaşındaki bebek Erhan’a saldıran Rottweiler insanların elinde kötü eğitimde sadece pitbulların değil tüm köpeklerin tehlikeli olabileceğine bir örnek oldu. Sadece pitbullar değil tüm köpekler saldırganlık vb konusunda belli kurallarla bakılmalıdır. Sonuçta insanlar eğitilmeli ve köpek sahipleri denetlenmelidir.

 

Bundan sonra temennimiz hayvan sevgisi gibi çok özel bir konuda yasaları oluşturan ve uygulayanların biraz daha dikkatli olmaları ve sadece kendi bakış açıları ile değil diğer bakış açılarına da empati ile yaklaşmalarıdır.

 

replika rolex