Doğum başlıyor..

Doğum başlıyor..

 

Dişi köpeğiniz hamile kaldı ve doğumu yaklaştı. Dikkat etmeniz gereken basit ama önemli bazı durumlar vardır. Öncelikle doğum için uygun bir kasa hazırlamanız gerekir. Bu kasanın boyutları köpeğinizin ayak omuz arası mesafesi ile kalça burun ucu arasındaki mesafe kadar olmalıdır. Arka kısmı yaklaşık 30-40 cm, ön kısmı ise annenin emzirmeye kolayca girip çıkabileceği ama yavruların sürünerek yuva dışına düşmeyeceği yükseklikte yani yaklaşık 10-20 cm yükseklikte olabilir.

Doğum kutusunda en iyi altlık gazetedir. Doğuracak köpeğin altına koyduğunuz battaniye vb örtüler yeni doğmuş yavruların kıvrımlar içinde kalmasına ve annenin ulaşamaması sonucu ölümüne neden olabilir.

Doğum başladığında huzursuzluk, doğum yapacağı yeri kazmak, arkasını yalamak, geçici iştahsızlık, kuvvetli soluma gibi bazı davranışlar normal her köpekte görülebilir. Bazı davranışlar ise köpeğinizin huyuna bağlı olarak değişir. Örneğin bazı köpekler doğum sırasında ısrarla sahiplerini yanına çağırırsa doğum anında annenin yanında bulunmanız gerekir. Ama bazı anneler doğum anında aşırı saldırganlaşır. O zamanda en iyisi yalnız bırakmaktır.

Tüm köpeklerde doğum başladıktan sonra çok fazla gürültü yapmak, annenin etrafına toplanmak, özellikle yabancı insanların çevrede bulunması vb gibi davranışlar köpeği çok fazla strese sokar ve doğumu güçleştirebilir.

Sancıları başlayan köpeğiniz belli bir süre sonra yavru doğuramıyorsa acil olarak Veteriner Hekiminizi aramalısınız.. Unutmayın her sancı silsilesinin ardından bir yavru gelmelidir.

replika rolex