Köpek ve kedide ağız kokusu ve diş taşı

       Köpek ve kedide ağız kokusu ve diş taşı


       Köpek ve kedilerde özellikle ileri yaşlarda ağız kokusu problemi oluşabilir. Ayrıca diş eti kanaması, salya ve iştahsızlıkta görülebilir. Bunun nedeni çoğu zaman beslenme hatalarıdır. Ağızda kokuyla belirti gösteren rahatsızlıklar daha çok yumuşak gıdalarla beslenme, ırksal özellikler ve bazı enfeksiyon hastalıklardır.

       Ağzında koku olan köpek ve kedilerin en kısa sürede Veteriner Hekime kontrole götürülmesi gerekmektedir. Geç kalındığında dişlerde oluşan diş taşları(Tartar) diş eti ve diş arasına ilerleyerek dişlerin erken yaşta dökülmesine, diş eti iltihaplarına(gingivitis), diş çürüklerine neden olabilir. Ayrıca bazen dişlerde ağrı vb nedeniyle beslenme güçlüğü zayıf düşme de görülebilir.

     Bu sorunu önlemek için :

      Özellikle köpeklerde sert gıdalarla(profesyonel kuru mama) beslenmesi, köpeklerin kemirebileceği diş ipi, deri kemikler vb malzemelerle dişlerin sağlamlaşmasını ve diş üzerine yemek artıklarının birikmesini önlemek.

      Veteriner hekiminize düzenli kontrole götürmek ve eğer hekim gerek görürse diş taşlarının uygun yöntemlerle 3-6 ay aralıklarla temizlenmesi.

      Yine Hekiminiz gerekli görürse size vereceği uygun diş fırçası ve diş macunları ile dişlerin insanlarda olduğu gibi düzenli fırçalanması.

replika rolex