Yediği kadar verin

köpek mama miktarıKöpek ve kedilerin beslenmesinde en uygun beslenme yolunun hazır kaliteli mamalar olduğunu her makalemizde söylüyorum. Veteriner Hekiminizin tavsiye edeceği hazır mamaları kullandığınızda köpeğinizin ırk,yaş ve boyuna uygun ihtiyaçları tam olarak karşılanacaktır. Köpek beslenmesinde mama kullanımında dikkat edilmesi gereken diğer bir konu da günde kaç öğün verileceği ve öğün miktarlarıdır.

Köpek beslenmesinde öğünlerin arasındaki saatleri bölerken sizin normal hayatınızdaki uyanık kaldığınız saatlere göre ayarlama yapmalısınız. Böylece yaşam düzeninizi bozmadan ve kendinize sıkıntı yaratmadan köpeğinizin düzeninin kurabilirsiniz.

Genel olarak yavru köpeklere 1.5-2 ay arasındaki dönemde günde 4 öğün vermelisiniz. 2-6 ay arasındaki dönemde eğer köpek ırk Pincher gibi çok küçük bir ırk ise günde 4 öğün vermeye devam edebilirsiniz. Ama diğer ırklarda günde 3 defa vermelisiniz. 6 ay sonrası günde 2 öğün ve gelişimini tamamladığı zaman (yani ırklara göre değişen yaşta ) günde 1 veya 2 öğün devam edebilirsiniz.

Bu öğünler sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise eğer kaliteli bir mama veriyorsanız ve yumuşak gıdadan birden geçiş yapmadıysanız köpeğinizin mama kabına koyacağınız miktar o anda bitirebileceği kadar olmalıdır. Eğer bırakıyorsa bir dahakine daha az veya bitirip doymamış gibi yapıyorsa (Obez değilse) bir dahaki öğüne bir seferde bitirebileceği miktarda mama koymanız hem kilolu köpeklerde hem de iştahsız köpeklerde yeterli ve gerektiği kadar besin almasını sağlar.

replika rolex