Köpek ve kedilerde tüy dökülmesi

kopek_tuyHavaların ısınması ile birlikte nasıl biz kışlık kıyafetlerimizi değiştirip daha ince yapıda kıyafetler giyiyorsak. Köpek ve kedilerde soğuklara uygun yapıdaki kalın ve sık tüyleri döküp sıcak havalara uygun daha ince yapıda tüyler çıkarmaya başlarlar.

İşte bu dönemde aşırı bir tüy dökülmesi başlar. Eğer uygun fırçalarla düzenli tararsak 1 ay kadar süren bu dönemde tüm değiştirilen tüyleri toplamış oluruz. Mevsim değişimi sırasında bir soğuk bir sıcak havaların birbirlerini takip eden periyotları evcil hayvanlarımızdaki tüy dökülme problemini uzatabilir. Hatta artırabilir. Havalar aniden yaz< sıcaklarına kavuşup ısının yükselmesi ile normal tüy değiştirmeye giren kedi ve köpeklerin kürklerinde bir anda soğuyan havayla birlikte uyum sağlayamam sonucu bu seferde soğuk havaya uygun tüy çıkarılması konusunda uyarı alan sinir sistemi adeta ne yapacağını şaşırır. Her türlü durumda da tüyleri değiştirme mesajı alınmış olur ama bir türlü derideki tüy düzeni ve yapısı oturmaz.

Bu dönemlerde ayrıca deri direnci de çok düşeceği için deri hastalıkları çok daha fazla görülür. Özellikle exama dediğimiz besinlere veya mevsim değişikliğine bağlı alerjik yara veya kaşıntılı lezyonlar, mantar enfeksiyonları sonucu oluşan kellikler , uyuz etmenlerinden köken alan geniş kırmızı kaşıntılı yaralar bu dönemde daha fazla görülür. Çünkü derinin direnci düşmüş ve hastalıklara karşı gücü azalmıştır. Bu dönemlerde tüylerde görülen en küçük bir kelleşme, kabuklanma veya kızarık kaşıntılı bölge veya yaralarda mutlaka köpek veya kedinizi veteriner hekiminize muayeneye götürmelisiniz. Özeklikle mantar etmenleri için mantar teşhisinde kullanılan wood lambası ile muayene en çok rastlana mantar enfeksiyonun teşhisine ve geç kalınmadan tedavisini yönlenmenizi sağlayacaktır. Veteriner hekiminiz inatçı veya basit muayene ile teşhisi koyulmayan deri problemleri için ise gerekirse deriden kazıntı alıp mikroskopik muayene vb yoluna gidecektir. Tüm bu deri problemlerinde erken teşhis ve tedaviye erken başlamak çok önemlidir. Geç kalınan veya ihmal edilen problemlerde özellikle mantar ve uyuz tüm vücuda yayılabilir, tedavisi güçleşebilir ve uzun sürebilir.

Havaların mevsim normallerine oturup normal yaz sıcaklarının düzenli devam etmesi ile tüy dökülme yoğunluğu bir süre devam edip sonra normale dönecektir. Bu dönemde veteriner hekiminize danışıp deriyi ve tüyleri güçlendiren vitamin takviyeleri de kullanabilirsiniz.

Tüy dökülmesinde beslenmenin de çok etkisi vardır. Dengeli beslenmeyen veya ev yemekleri ile beslenen kedi ve köpeklerde çok daha fazla tüy dökülmesi problemi görülür.

Mevsim sıcaklıkları düzene girmesine rağmen eğer tüy dökülmesi azalmıyorsa ve dökülen tüylere dayanamıyorsak; çaresiz her ırk köpeğimizi tıraşa götürüp toptan tüy dökülmesi probleminden kurtulabilirsiniz. Traş sonrası da derinin direncine bağlı olarak deri problemlerinin devam edebileceğini unutmamalısınız.

replika rolex