Güneş ve ısı çarpması

gune_arpmasiTüm evcil hayvanlarda güneşin ısısına karşı belli toleranslar vardır. Örneğin bir su kaplumbağası ve iguana uzun saatler boyunca güneşin en yüksek olduğu durumlarda keyifle güneşlenebilirken bir kuş iguananın dayanabildiği sıcaklık ve şiddette güneş ışınlarına uzun süre maruz kaldığı zaman güneş çarpması sonucu ölebilir. Güneş çarpması güneşin altında kalma ile olurken bir de sıcak ortamda uzun süre kalma sonucu ısı çarpması dediğimiz olay söz konusu olabilir. Hem güneş çarpması hem de ısı çarpması aynı etki mekanizmalarına sahiptir ve evcil hayvanlarımızı öldürebilir.

Örneğin köpekler ve kediler ısıya karşı çok duyarlıdır. Arabada kısa süreli sıcakta kalma durumunda bile çok ciddi sorunlar yaşayabilirler. Camları açmış bile olsanız güneşin altındaki veya havanın sıcaklığına bağlı olarak araba içindeki sıcaklığın evcil hayvanınızın hayatını tehdit edebilecek düzeye gelip gelmeyeceğinden hiçbir zaman emin olamazsınız. O yüzden evcil hayvanlarınızı özellikle yazın hiçbir zaman ve diğer mevsimlerde de güneş altındaki arabanızda bırakmayınız.

İguana, kaplumbağa gibi hayvanların güneşten hoşlandığını ve daha fazla güneşte kalabileceğini söylerken onlarında bu ortamlarda kalması için sınırları olduğunu unutmamalıyız.

Kafes kuşlarının hemen her zaman güneşlendirilmesini tavsiye ederken asla balkonda kafesini bırakıp gitmeyin diye uyarıyorum. Siz kafesini koyduğunuzda güneş olmayan bir bölge biraz sonra tamamen güneş altında kalabilir ve kuşunuzu kafesin dibinde yatar vaziyette bulabilirsiniz. Kuşlarınızı güneşlendirecekseniz siz de onlarla oturun. Balkonda durduğu süre boyunca kısa süreler dışında yanından ayrılmazsanız sorun yaşama ihtimaliniz kalmayacaktır. Unutmayın siz sıcağa dayanabiliyorsanız o da dayanır. Siz bunaldıysanız o da tehlike altındadır.

Güneş veya ısı çarpmasına uğramış bir evcil hayvana yapılabilecek ilk şey öncelikle başına olmak üzere sonra da tüm vücuduna soğuğa yakın serin su tutmaktır. Köpek kedilerde hatta kuşlarda yapabilirseniz ön ve arka ayak koltukaltlarına ıslak bez veya pamuk koyarak hayatını kurtarabilirsiniz.

replika rolex