Kışın köpeğim yıkanır mı

kisin_kopek_yikanirmiKöpeklerinizi kış aylarında kirlendiğini fark ettiğinizde yıkayabilirsiniz. Ama yaz aylarında olduğu gibi sık yıkamamalısınız. Yağmurlu havalarda gezdirme sonrası sadece ayaklarını yıkamanız yeterlidir.

Banyo konusunda dikkat etmeniz gereken konular :

1-Havaların aniden soğuduğu günlerden ziyade birkaç gün sıcak geçen veya güneşli günlerde yıkamaya çalışırsanız hasta olma ihtimali azalır.

2-Köpeğinizin aşılama gününden 2-3 gün öncesine ve aşılama sonrası 2-3 gün yıkamamanız direnç kırıklığı sonucu sorun yaşamanızı engeller.

3-Köpeğinizi mümkün olduğunca öğle saatlerinde yıkamaya çalışırsanız gün içinde iyice kuruyup gece uyurken ev sıcakta olsa üşüme ihtimali azalır.

4-Yıkama sonrası bir havlu ile iyice kurulayıp sonra saç kurutma makinesı ile tarayıp veya yine havlu ile ovalayarak iyice kurulamalısınız.

5-Banyo sırasında kulaklarının içine su kaçmaması için önlem almalı ve banyo sonrasında bir pamukla kulak içini iyice kurulayıp gerekirse veteriner hekiminizin size tavsiye edeceği kulak bakım ürünlerinden birisini kullanınız.

6-Köpeğinizi yıkarken kesinlikle güvendiğiniz köpek şampuanlarını kullanın. Onların deri yapısı bizden çok farklıdır ve insan bebek şampuanları dahil derisine zarar verebilir ve tüy dökülmesini artırıp hatta uzun süren alerjik sorunlara neden olabilir. Şampuan uygulamasından sonra deride ve tüylerde şampuan artığı kalmayana kadar vücudunu çok iyi arındırınız.

7-Kullandığınız suyun sıcaklığı aynı bebeklerde ve çocuklarda olduğu gibi dikkatle ayarlanmalıdır. Çok soğuk ve sıcak su kullanmamalısınız.

8-Bahçede ve dış ortamda yaşayan köpeklerin kış aylarında yıkanmasını tavsiye etmiyorumkisin_kopek_yikanirmi2

replika rolex