Köpek Kalça Displazisi

Köpeklerdeki kalça Displazisinde(kalça çıkığı) Teşhis tedavi ve operatif müdehale:

               Özellikle Golden ve Labrador Retriver, German Shepherd gibi büyük ırk köpeklerde genelde 5-8 aylıkken ama hemen her yaşta aniden çok şiddetli gelişen veya yavaş yavaş artarak yürüyemez hale gelebileceği topallıklar gözlemlenebilir. Her zaman koşup oynayan köpeğiniz, eskisi kadar istekli değildir. Merdiven çıkmakta zorlanır. Arabaya zorlanarak biner veya hiç atlayamaz.

               Bu tür şikayetleri olan köpeğinizi kliniğimize getirdiğinizde özel pozisyonlarda tüm eklemlerini özellikle kalça ekleminin muayenesi sonrasında gerekli pozisyonlarda röntgenlerinin de çekilmesi ile doğru teşhise varılacaktır.

               Çoğu zaman bu topallama ve şiddetli ağrıdan kaynaklanan yürüme güçlükleri‘’Kalça displazisi’’ya da ‘’ Kalça çıkığı’’ dediğimiz kalça eklemini oluşturan tüm yapının ama özellikle kemiklerin yangısı ve deformasyonu nedeniyle oluşur.

             Erken teşhiste çoğu zaman doğru ilaçların kullanılması, doğru beslenme, ek vitamin ve katkı maddeleri, düzenli uygun eksersiz ile bu hastalığın çok kısa sürede iyileştiğini görürüz. Tekrarlamaması için de yine Veteriner hekimimizin beslenme vb her konudaki uyarılarını tam yerine getirirseniz tekrar bir sağlık sorunu ortaya çıkmayacaktır.

               Ancak çok gecikilmiş ve ilaçla uzun süre tedavi sonrası düzelmeyen olaylarda gerekli görüldüğünde operasyonla sağaltım yapılmaktadır.

               Bu konudaki iyileşen hastalarımızdan bir kısmının tavsiyelerini okumak için www.tavsiyeediyorum.com

               Ayrıca kliniğimizde uygunluğu olan ırklar için ileride kalça displazisi olmaması için gerekli besin, vitamin eksersiz vb konularında etraflı bilgilendirme veteriner hekimimiz tarafından yapılmaktadır. Kalça displazisi şüphesi durumlarında veteriner hekimimizle bu hastalık ve köpeğiniz durumu hakkında görüşme yapmadan tedavi yöntemi konusunda karar vermeyiniz.

replika rolex