Pisipisi otu

Pisipisi otu

 

       Yaz sıcakları ile birlikte arsalar,duvar dipleri, parkların kıyı köşelerinde çıkan otların kurur ve aynı buğday gibi tohum verir. Bu dönemde çocukluğumuzda pisipisi otu dediğimiz ve her yerde bulunan otların başakçıkları köpeklerimizin tuvalet ihtiyacını gidermek için içgüdüsel olarak bu kıyı köşe bölgeler ısrarla gitmesi ile tüylerine takılır. Köpeğin tüylerine takılan bu ot başakçıkları üstlerindeki tırtıklı yapı nedeniyle her türlü hareketle tüylerin arasında ilerleme eğilimindedir.

       Normal vücut bölgesinde ve çok sık olmayan tüylerden kendiliğinden veya tarama sırasında kolayca düşen bu başakçıklar, kulak ve ayak parmak arası için büyük bir tehlike oluştururlar. Kulak içine kaçıp şiddetli ağrılı kulak yangılarına neden olabilirler. Parmak arasına saplanan pisipisi otları ise köpeğinde yalayıp çıkarmaya çalışması ile tam tersi olarak parmağın arasına saplanıp ayağın içinde ilerlemeye başlar.

       Bu sorundan korunmak için öncelikle köpeklerinizi bu tip otların olduğu bölgelerden uzak tutmalısınız. Ayrıca özellikle uzun tüylü ve kısa boylu köpeklerde her gezi sonrası kulak kepçesi ve parmak araları kontrol edilmelidir.

       Gezi sırasında veya geziden çok kısa bir süre sonra olan ani ve şiddetli kulak kaşımaları veya ayaklarını yalama durumlarını muhakkak ciddiye almalısınız. Şüpheli her durumda hemen Veteriner Hekiminize başvurmalısınız.

replika rolex