Köpek istenmeyen gebelikten korunma

Köpek istenmeyen gebelikten korunma

 

Köpeklerde ilk kızgınlık yani çiftleşme dönemi ırkına göre değişen bir yaşta ama genellikle 6-8 aylıkken oluşur. Bu ilk kızgınlık bazen zayıf geçer ve köpek sahibi tarafından fark edilmez.

İkinci kızgınlık ilk dönemden 6 ay sonra oluşur ve bir sorun olmadığı sürece çok yaşlanana kadar 6 ayda bir kızgınlık geçirmeye devam eder. Her kızgınlık döneminde 9 gün kadar çok hafif pembemsi bir kanama ile kendini belli eden bir dönemin arkasından çiftleşmeye uygun olduğu yani gebe kalabileceği 5-6 günlük bir dönem gelir. Yavru almak istediğimiz dişi köpeklerde bu dönem çiftleştirmeye uygun dönemdir. 1.5-2 yaşını doldurmuş dişi köpekler çiftleşme için yeterli olgunluğa erişmiş demektir.

Gebe kalmasını istemediğimiz dişi köpeğimiz içinde kanamalı dönemi gördüğümüz andan itibaren 15 gün köpeğimizi erkek köpeklerle asla yalnız bırakmamalıyız.

Unutmayın istenmeyen gebelik en fazla başka bir erkek köpeğin sizin dişi köpeğinizin bulunduğu bahçeye girmesi ile kaçak olarak oluşur.

Köpeklerde düşük için ilaçlar vardır ama sağlık konusunda tek çare olduğu için yapılır. Köpeğinizin sağlığı için köpeğinizin kızgınlığı gelmeden onu istenmeyen çiftleşmelere karşı nasıl koruyacağınızı Veteriner Hekiminize danışmalısınız.

replika rolex