Köpek

Köpeklerde davranış bozukluğu nedir

alt

Köpeklerde evcilleşme ile birlikte ataları olan kurtlardan bir çok özeliği değişirken bazı özellikleri de hala devam etmektedir. Köpeklerde davranış bozukluğu diye adlandırılan durum köpeği ve sahibini zorlayan, çevreye zarar veren ve birlikte yaşamı zorlaştıran davranışlardır.

Mesela doğada yaşayan bir kurdun yada çiftlikte yaşayan bir köpeğin serinlemek, yatmak veya yuva yapmak için toprağı kazıp çukur açması doğal bir hareket ve yaşamında koltukları kazan parçalayan veya bahçede çiçekleri düzenli bahçeyi kazan bir köpeğin bu davranışı sahibi tarafından yanlış ve kabul edilemez bir davranıştır.

Aynı şekilde önüne kemirmesi için doğru malzemeler verilmeyen köpeklerin evdeki bulduğu bazı eşyaları kemirmesi de doğal ama sahibi tarafından kabul edilemez bir davranıştır.

Evcil köpekten sahibinin onun doğasına uymayan bir çok beklentisi vardır.

-Havlamasın

-Evin içinde koşturmasın

-İstediği yer tuvaletini yapmasın

-Eşyaları vb parçalamasın

-Siz onunla ilgilenmediğinizde uslu uslu sizi beklesin

-Sokakta tüm köpeklerle iyi anlaşsın

-Yabancıları sizin tanıdıklarınızdan ayırsın ve onlara tepki versin

-Bu saydıklarım uzar gider. Ama bunların hepsi davranış bozukluğu değil köpeğin normal davranışlarıdır. Ve köpek sahipleri bu ve buna benzer davranışları için ne yazık ki köpekleri suçlar, onları azarlar hatta dövebilir.

Lütfen köpeğinizin bir davranışı hoşunuza gitmiyor diye onu suçlamayın ve kızmayın. Kliniğimizde bu ve benzeri konularda psikolojik ve davranış danışmanlığı için hizmet verilmektedir. Lütfen randevu alınız. Unutmayın bu tip durumlarda aynı aile danışmanlığı gibi sizin ve köpeklerin davranış problemlerini çözmek için neler yapabileceğiniz konusunda sizi yönlendirecek gerektiğinde bitkisel gerektiğinde diğer ilaçlarla destek olacak danışmanlara ihtiyacı vardır.

Köpeklerdeki en kötü davranış-Dışkı yeme

kopek_diski_yeme

Köpekler bazı nedenlerle sahiplerinin en çok rahatsız olduğu kötü bir davranışta bulunabilirler. Özellikle yavru köpekler de sık görülen bu davranış kendi dışkılarını yemedir. Bunun nedenleri tam belli olmasa da vitamin mineral madde eksikliklerinin bu davranışı tetiklediği saptanmıştır. Davranışsal olan dışkı yemede yetişkin ve genç köpeklerde strese ve sıkılmaya bağlı spontan olarak gelişip sonrasında alışkanlık haline gelebilir. Yavru köpeklerde annesinden erken ayrılan yavrularda ve erken dönemde önüne yiyecek olarak kuru mama verilen köpeklerde yaş gıdaya karşı oluşan eksiklik kendi dışkısını yeme şeklinde bir alışkanlık oluşturabilir. Özellikle ev ve süs hayvanları satan yerlere satış amaçlı getirilip kafeslere koyulan anne sütü emme dönemi olan 1-1,5 ay civarı yavrularda bu sorun ileri ki yaşlarda çok fazla görülür. Bunların dışında köpekler hemcinsleri olan kurt ve çakallar gibi doğada yarı leşçil hayvanlar oldukları için yaşadıkları ortamda besine benzeyen her şeyi kolayca içgüdüleri ile yeme eğilimindedirler.

Bu tip kötü davranışı olan köpeklerin sorununu çözmek için mutlaka köpek davranış ve psikolojisinden anlayan veteriner hekimlere danışmak gerekmektedir. Danıştığınız veteriner hekim sorunun kaynağını ve çözüm yollarını bulacak ve size yardımcı olacaktır.

Köpekler koklayarak görür

alt

Genelde köpeklerin koku duygusunun insanlara göre çok yüksek olduğu düşünülür. Bu konuda araştırmalar kesin bir bulgu vermemektedir ama beyin korteksinde kokuya ayrılmış olan bölge insanda 1/20 iken köpekte 1/3'tür. Köpeğin koku duyusu ile ilgili bölgesinin insandan çok daha büyük olduğu bu oranda görülmektedir.

Köpeklerde koklama duyusu görmeden çok daha önemlidir. Çünkü köpek için hayati önem taşıyan koklayarak bir maddenin analizi ve tat alma duyusu ile ortak çalışma köpeğin hayatındaki en önemli fonksiyonlardır. Bu yüzden kör bir köpek koku alamayan bir köpeğe göre daha az zorluk çeker. Köpekler burnuyla görür deyiminin anlamı da budur.

İzin ver sonra kız

alt

Özellikle köpeklerde ama kediler ve kuşlar dahil tüm hayvanlarda şartlanma ile iyi veya kötü davranış alışkanlıklarını öğrenme vardır. Bildiğiniz gibi bir köpeğe ödül vererek bir çok hareketi yaptırabilirsiniz. Bu eğitimde ödülle öğretme iken ev ortamında sofradan yemek verme, yatağa veya koltuğa yanımıza yatırma, bizim eşyalarımızla oynamasına izin verme gibi hareketlerde aslında bir ödül verme ve öğretme durumudur. Köpeğinize sofradan bir şey verirken o an çok hoşunuza gidebilir. Normalde koltuğa çıkmayan köpeğinizle bir akşam televizyon seyrederken kucak kucağa yatmak onun kucağınızda uyumasından keyif almanız son derece mutluluk verici bir paylaşımdır. Mutfakta yemek hazırlarken kedinize veya köpeğinize bir küçük parça et veya peynir vermek hem onu hem sizi mutlu edebilir.

Ama sonra bu davranışı alışkanlık haline getiren köpeğinize veya kedinize kızmamalısınız. Hem sofradan yemek verir hem de başka bir gün sofraya gelip sizden yemek isteyen köpeğinize kızarsanız bu son derece büyük bir haksızlıktır. Ya da işten eve döndüğünüzde koltuğa serilmiş yatarken gördüğünüzde lütfen ona kızmayın. Sonuç olarak eğer yarın bir hareketine kızacaksanız onu hiç yapmayın.

Köpeğinizi yemek yerken yalnız bırakmalısınız.

alt

Köpekler içgüdüsel olarak yemeklerini koruma eğilimindedirler. Gün içinde köpeğinizin kendi ait zamanları olmalıdır. Bu dönemlerde köpekler genelde dinlenmeyi seçerler. Dinlenme zamanları dışında köpeğinize yemeğini vermeden önce onunla bolca kaliteli zaman geçirin ve sonrasında yemeğini verip onu yemeği ile baş başa bırakın. Köpek sizle geçirdiği oyun, koşturma ve gezdirme döneminden sonra yemeğini yerken huzurlu ve yalnız kalmayı tercih eder. Bazı köpekler sahiplerinin aşırı sevgisi ile yemek yerken üzerine düşülmesi sonucu sahipleri yanında değilken yemek yemezler. Bu bağımlılığın da ortadan kalkması için yemek yerken köpeğinizi yalnız bırakmalısınız.

replika rolex