Kedilerde tuvaletle ilgili problemler

kedi_tuvaletine_dikkatKediler içgüdüleri ile dışkı ve idrarlarını kuma gömerek saklarlar. Kedi yavrusu anneden ayrıldığı andan itibaren tuvaletini kuma gömme eğilimindedir.

Sadece İran kedisi gibi ırklarda bazen tuvalet kabına ve kuma tuvalet yapma eğilimi olmaz ya da düzensizdir. Bu kediler tuvaletlerini tuvalet kabı dışında bir çok değişik yere yapabilirler. Özellikle petshoplarda tuvalet kabı ve kum koyulmadan belli sürelerde bakılan İran kedilerinde bu problem daha çok görülebilir ama kesin bu hatadan kaynak almaz.

Tuvalet problemlerinin olmaması için kedinizin tuvalet kabını yatağından ve yemek su kabından uzak bir köşeye koymalısınız. Ayrıca tuvalet kabı kedinin rahatsız edilmeyeceği sakin birazda gizli bir köşede olması daha iyidir.

Birden fazla kediniz olduğunda farklı yerlere veya yakın yerlere her kedi için ayrı tuvalet kapları koymalısınız.

Kedinizin sorunsuz olduğu bir kumu kullanırken değişiklikle sorun yaşıyorsanız ya kumu karıştırıp alıştırarak geçiş yapmalısınız ya da alıştığı kuma geri dönmelisiniz.

Tuvalet kabı dışında yapılan hatalı artıkları çok iyi temizleyip o bölgeye kendi parfümlerinizden veya kedileri kaçıran spreylerden sıkabilirsiniz.

Sık tuvalete giden veya tuvaletini kaçıran kedilerinizde bazı hastalıkların olabileceğini düşünüp veteriner hekiminize danışmalısınız.

Kedide idrar yolu tıkanıklığı vb hastalıklar konusu için..

replika rolex