Kedim obez mi

Obez kediÖzellikle kısırlaştırılmış kedilerde şişmanlama eğilimi görülebilir. Ama bu kedimizi kısırlaştırmamıza engel değildir. Çünkü kısırlaştırma kedinizin ilerde çıkabilecek bir çok istenmeyen sağlık ve davranış problemini ortadan kaldırır. Kısırlaştırma sonrası şişmanlama olmaması için bu kedinizin beslenmesine dikkat etmelisiniz! Kilo almaya eğilimi artan kedinizi istediği miktarda ve sıklıkta ve normal mamalar ile beslerseniz ihtiyacı olmayan besin maddelerini depolamaya başlayacaktır. Bu depolama daha çok yağa dönüşerek kedinizin şişmanlamasına ve obez olmasına sebep olabilir.

Kedinizi obezlikten korumak için veteriner hekiminizin tavsiye edeceği uygun mama vb gıdaları yine hekiminizin tavsiyesine uygun toplam günlük öğünü gün içine bölerek, yani fazla yemek yeme meraklısı hayvanınızı oyalayarak kilo almasını engelleyebilirsiniz.

Tabi en önemlisi de kedinizi de bol oyuncak ve oyunla eksersiz yaptırmalısınız. Kediler de şişmanlığı engellemek için ikinci bir kedi birlikte günün değişik zamanlarında yapacakları koşturma vb oyun sayesinde kilo almayı engelleme açısından iyi bir çözüm olabilir. Yani kediniz şişmanlamaya başladıysa depresyondan ve can sıkıntısından atıştırıyor olabilir. Yanına genç yeni bir kedi almanız onun dikkatini yiyeceklerden yeni kediye çekecek ve bir süre birbirlerine alıştıkları zaman bol bol oyunla eksersiz yapmış olacaklardır.

replika rolex