Su kaplumbağanız için en zorlu aylar

   Su kaplumbağanız için en zorlu aylar

 

       Bu dönem doğadaki su kaplumbağalarının yavaş yavaş kış uykusundan çıkmaya hazırlandıkları dönemdir. Soğuk kanlı dediğimiz sürüngen vb hayvanlar soğuk kış günlerinde kendi vücut ısılarını yükseltemedikleri için hareket edemez ve beslenemezler. Bu dönemi, metabolizmalarını neredeyse hiç enerji harcamayacakları kadar düşürerek geçirirler ve böylece hayatta kalırlar.

      Evlerimizde yaşayan kaplumbağalar ise ortam hiç soğumadığı için kış uykusuna giremezler. Fakat ev ortamının ısısı kaplumbağamızın ne kış uykusuna girmesine neden olacak kadar soğuk ne de vücut ısısını yükseltip yeteri kadar yem tüketmesini sağlayacak kadar sıcak olmadığı için, tüm kış dönemini inanılmaz enerji kaybederek geçirirler. Bu şekilde bir kış geçiren bir kaplumbağa havaların ısınması ile metabolizmasının yükselmesine rağmen kaybettiği enerji nedeniyle şoka girer ve beslenemez. Kötü ve ölüme kadar gidebilecek bir uyku dönemine girer.

      Böyle bir olayın yaşanmaması için kaplumbağamızın kabını en az 20 cm  yükseklikten infrared denen spot ampullerle sürekli ısıtmalıyız.

replika rolex