Guinea piglerde kuru gıda hayat kurtarır

guinea_pig_kuru_gidaGuinea pigler bildiğiniz gibi otçul hayvanlardır. Evlerde evcil hayvan olarak beslenen guinea piglerimize sadece yeşillik, sebze ve meyve verirsek onların ishal olmalarına neden olabiliriz. Guinea pigler için ishal, birden oluşması, hızlı seyretmesi ve ölüme kadar giden riskler yaratması açısından çok ciddi bir hastalıktır.

Guinea piglerimizin veya tavşanlarımızın ishal olmaması için kuru gıdaların her zaman bolca ve sınırsız olarak tüketmelerini sağlamalıyız. Her zaman önünde bolca kuru gıda bulunan guinea pig ve tavşanlarda en başta ishal sorunun görülme ihtimali çok azaldığı gibi aynı zamanda daha dengeli ve eksiksiz beslenmiş olurlar.

Guinea piglere verebileceğimiz kuru gıdalar nelerdir:

1- Çayır otu dediğimiz daha çok atlar için hazırlanan kuru otlar

2- Saman

3- Hindiba, ebegümeci, dut yaprağı, mısır yaprağı, çimen vb yaş olarak da tüketilen otların kurutulmuşları

4- Guinea piglere verilebilecek buğday, mısır, arpa gibi tahıllarla, bezelye, bakla gibi baklagillerin uygun oranlarında karışımından oluşan yemler

5- Meyve ve sebzelerin uygun şartlarda kurutulmuşları ve keçi boynuzu vb kuru gıdalar

6- Bir çok tahıl ve kuru gıdanın karışımından oluşan ithal veya yerli pelet yemler

Tüm bu kuru gıdaların güvenilir yerlerden alınması gerekmektedir. Aksi taktirde farelerin bulunduğu bir depodan gelen yemlerde guinea piginize hatta size geçebilecek hastalıklar bulunabilir. Özellikle küflü yemler son derece riskli Aflatoksin içerir ve zehirlenmeye neden olur. Bu yemlerin güvenilirliği konusunda da veteriner hekiminize danışabilirsiniz.

Guinea pigler için gerekli olan ve veteriner hekimimizin kontrolünde hazırlanan tüm yem ve otları Mavipet Petshopumuzda bulabilirsiniz.

replika rolex