Guinea piglerde keyfini göstermenin yolları

Her canlı keyifli olduğunu farklı şekilde gösterir. Biz insanlar, neşeyle konuşur, güler ve hatta kahkaha atarız.
Köpekler koşturur, heyecanla farklı bir şekilde havlar, kuyruklarını sallar ve hevesle güler gibi ağzı açık dil dışarıda yüzünüze bakarak sizi oyuna çağırırlar.
Kediler ise keyiflendiklerinde genizlerinden gelen hırıldamaya benzer bir sesle mırıldanırlar. Daha önce hiç kedi beslememiş birisi için bu ses şaşırtıcı hatta ürkütücü olabilir. Ama kediler mutluluklarını böyle gösterirler. Size sürünürler ve keyif derecelerine bağlı olarak değişen şiddette sesle mırıldarlar.
Kuşlarda neşeli ve keyifli olduklarında bol bol şakırlar. Evcil konuşan bir muhabbet kuşunuz veya papağanınız varsa o zamanda çenesinin düştüğünü…tüm bildiği kelimeleri arka arkaya sıraladıklarını, dikkatinizi çekmeye çalıştıklarını görürsünüz.
Akvaryum balıkları ise en canlı renklere bürünürler. Her zaman verdiğiniz yemlere karşı ilgilidirler, Özellikle canlı doğuran dediğimiz lepistes, platy, moly gibi balıklarda dişiler ve erkekler üreme faaliyetlerinde bulunurlar.  Tüm balıklar sürekli hareketli ve akvaryumun her köşesini gezerler.

Guinea piglerde de her türlü durumunu farklı farklı seslerle belli ettikleri gibi keyiflerini de bazı seslerle belli ederler. Keyiflendiklerinde genelde kalın mırıldanmalar, daha az volümde sizin okşamanızla uyumlu sesler çıkarırlar. Guinea pigler barınağına kuru çayır otu koyduğunuzda da keyiflenir ve değişik seslerle öter ve otların arasında koşuşturup oynamaya başlar. Aynı zamanda sevdiği yiyeceklerin kokusunu aldıklarında da yüksek sesle ötüp heyecanını belli eder. Bazen barınağı içinde koşturup oyuncakları ile oynamaları da seyredilmeye değer özellikleridir.Bulunduğu odaya her girişinizde size seslenip yiyecek ister. Evdeki herkesi ayırıp bazen farklı seslerle de tanıdıklarını belli edebilirler. Özellikle kucağınıza alıp kulaklarının arkasını kaşıdığınızda gurultu-mırıltı benzeri kendilerine özel seslerini dinlemek ve keyiflerini paylaşmak harika bir duygudur.

replika rolex