Guinea piglerde yenebilen otlar ve beslenme tavsiyeler

Yenebilen otlar diye tanımladığımız ot grupları içinde genelde çok sert olmayan otları tercih etmek mantıklı olacak! Bunlarıda gruplamak istiyorum.1.grup: Hiç korkmadan bolca verebilecekleriniz: Hindiba ve yeşil çayır otları2,grup : hindiba kadar olmasada her bir guinea pig'e günde iki defa birer sapıyla 2 yaprak verebileceğiniz: Ebegümeci, leylek gagası, kapurcak(Gelincik), çıngırak otu, yabani yulaf, yabani fiğ-3.grup: daha az miktarda yani sabah akşam birer yaprak verebileceğiniz: Labada, semiz otu, kuzu kulağı, dut yaprağı, arapsaçı(Rezene), acı yonca(yabani yonca-beyaz veya pembe çoklu çiçek açar) dereotu ve maydanoz da aynı şekilde sabah akşam birer sap verilebilir. Sebze ve meyveleri düşünürsek:                  

Bu az verilecekler grubuna şu meyve ve sebzeleri de katabiliriz:-kereviz kökü ve yaprağı-ıspanak-pazı-şalgam- turp-brokoli-karnabahar-ayva-karpuz-kavun-kırmızı biberi de ekleyebiliriz(bu sebzelerden kökleri ilk defa veriyorsanız bir kesme şeker boyutunda-daha sonra normal menü de 2 kesme şeker boyutunda her günlük menüye katabilirsiniz.Yeşil kabak her zaman lifli olması ve su tutması nedeniyle menüde normal miktarda bulunabilir.Yeşil tatlı biber, dolmalık biber, elma ve kabak yeşil otu bol verdiğiniz zamanlarda günde 1 kere, yeşillik yoksa veya günde bir kere verecekseniz- sabah yeşillik akşam sebze meyve karışımı verilecek.                    

Labada-pazı-ıspanak benzer gruba girer ve taze olarak yazdığım kadar sadece bir seçenek verilebilir. Yani örnek verirsek yazdıklarımdan aynı anda bir yaprak ıspanak+bir yaprak pazı+bir yaprak labada verirseniz fazla gelir. Labada vb otları gölgede iyice kurutursanız o zaman korkmadan menülerine daha fazla katabilirsiniz.                    

Bu tip bir menü de bildiğiniz ama yine uyarmak istediğim en önemli konu her zaman önünde kuru çayır otu, kuru tahıl veya palet yem, saman bolca bulunmalıdır. Ancak o zaman bu kadar çeşit yeşilliği, meyve ve sebzeyi korkmadan verebilirsiniz.                    

Hiç vermemeniz gerekenler grubundaki en önemli besin kırmızı lahanadır. Guinea piglerde geri dönüşsüz ishallere neden olabilir. Tabi düşündüğünüzde kara lahana gibi, pancar kök ve yapraklarını da ben riskli buluyorum. Aslında yazmaya gerek yok ama patates kabuğu ve çiğ patates te çok tehlikelidir. Özellikle kabuklara yakın bölgedeki gossipol alkoloidi guinea pigler dahil tüm çiğ tüketen canlılarda ciddi zehirlenme tehlikesi yaratır.Deniz börülcesi, Brüksel lahanası, lahana, hardal otu, roka, tere bence hiç verilmemelidir.Ben tüm bu sebze, meyve ve ot diyetinde yaz kış hiç su kullanmıyorum. Ama özellikle sıcak yaz günlerinde bazen günde 3-4 defa tutam tutam sabahları taze topladığım otları oranlarına dikkat ederek veriyorum. Ayrıca sıcakta susuz kalmamaları için eğer günde birkaç defa yeşil ot, sebze veremeyeceksem suluklarını takıyorum.Guinea pigleri beslerken neden su vermeyebiliriz?            

Bu hayvanların doğada yaşadıkları And dağlarının iklim ve habitatını incelerseniz ve benzeri diğer tavşan gibi kemirgenlerinde doğada yaşadıkları ortamları iyi incelersek zaten su ihtiyaçlarını tamamen yukarıda yazdığım besinlerden sağladıklarını görürsünüz. Dere kenarına yanaşıp su için tavşan ancak çocuk kitaplarında ve çizgi filmlerde olur. Tabi ki bazı kemirgenler su birikintilerinden ve derelerden su içerler ama esas su kaynakları sebze, meyve, kök ve otlardır.                  

Bu arada yine uyarıyorum; Eğer guinea piginize düzenli ot, sebze ve meyve veremeyecekseniz kafeslerindeki suluğu çıkarmayınız. Suluklara da kesinlikle damacana dediğimiz güvenilir sulardan kullanmalısınız. Damacana su her zaman sürpriz ishallerden korunmada bir önlemdir. Siz çeşme suyu içmiyorsanız dostunuzda içmemelidir.

replika rolex