Köpeklerde Şeker Hastalığı

    KÖPEKLERDE ŞEKER HASTALIĞI

 

        Evet. Köpekler de insanlar gibi şeker hastası olurlar. Bir çok hayvan sever ve dost sohbetlerinde köpeklerin şeker hastası olabileceği söylendiğinde, şaşıran o kadar çok insanla karşılaşabilirsiniz ki! İnsanlar da olan hastalıkların çoğu köpek ve kedilerde de rastlanır. Ama ne yazık ki hayvanlarda teşhis öncesi hemen her zaman biraz gecikme olur. Köpek şikayetlerini dile getiremez, belirtileri köpek sahipleri fark etmeyebilir ve köpek, hastalık ciddi tahribatlar yaptıktan sonra Veteriner Hekim’e götürülebilir.

       Köpeklerde şeker hastalığı iki tipte görülebilir:

      1-Diabetes insipidus : Şekersiz diabet olarak da bilinen bu tip diabet köpeklerde seyrek şekillenir ve asıl neden ortadan kaldırıldığında tedavisi mümkündür. Hipotalamus’da sentezlenip, hipofizde depolanan antidiüretik hormonun sentezinin veya salgılanmasının yokluğu nedeniyle şekillenir.

      2-Diabetes mellitus: Köpeklerde sık rastlanan ve önemli olan şeker hastalığı tipi budur. Vücutta insülin eksikliğine bağlı olarak gelişen bir vücut içi salgı(endokrin) sistemi hastalığıdır.

      İnsülin, pankreas tarafından salgılanan bir hormondur ve görevi glikozu parçalayan enzimin depolanması ve protein,yağ,karbonhidrat mekanizmasını düzenlemek olan insülin hormonun eksikliği durumunda köpeklerde şeker hastalığı gelişir.

       Özellikle ileri yaşlarda ve yaşlı köpeklerde daha sık görülen bu hastalığın şekillenmesinde insülin eksikliği dışında, insülin reseptörlerinin yetersizliği ve insüline karşı direnç gelişmesi de etkenlerdendir.bozulması ve vücutta glukozun aşırı artışı ve insülin yetersizliğinde şekillenme ihtimali fazladır.

      Bu hastalığın oluşumunda genetik faktörler çok fazla etkilidir. Aynı insanlarda olduğu gibi aile geçmişinde şeker hastalığı görülmüş olan köpeklerde ve bazı ırklarda olma ihtimali daha fazladır.

      Özellikle dişi köpekler erkeklere göre daha fazla risk altındadır.

Kalıtsal olarak bu hastalığa yatkınlığı olan ırklar; Golden retriever, terierler, poodle, rottweiler, dachsund ırklarıdır.

 

     Köpek sahiplerinin bu hastalıkla ilgili dikkat etmesi gereken belirtiler:   Aşırı su içme, aşırı yeme ve fazla idrar yapma gibi belirtilerdir. Bu tür aniden veya yavaş yavaş artan belirtileri olan köpeğinizi en kısa sürede Veteriner Hekiminize kontrole götürmelisiniz..

      Şeker hastalığının teşhisi çok zor değildir. Veteriner Hekiminiz bu konuda gerekli tahlilleri yapar ve sonuca ulaşır. Ama bu belirtilerin gözden kaçırılması teşhisi geciktirir ve ciddi sorunlara yol açabilir.

      Şeker hastalığı teşhisi koyulmuş köpeğimizde beslenmesi için özel diet uygulanması gerekmektedir. Normal beslenmede besinlerle alınan glukoz fazlalığı hastalığın şiddetini arttırabilir ve köpek şeker komasına girebilir. Veteriner Hekiminizin size vereceği özel diet kuru ve konserve mamalardan kullanmanız gerekebilir.

      Ayrıca Veteriner Hekiminiz gerekli görürse günlük uygulanacak insülin miktarları ve sıklığı, beslenmedeki miktarlar ve öğün sayısı da düzenlenecektir. Genelde sık aralıklarla ve az miktarlarda beslenme düzeni uygulanır.

     Köpeğinizde aşırı kilo sorunu varsa bununla ilgili de bir an önce gerekli önlemler alınmalıdır. Köpeğimizin günlük yürüyüşleri artırılmalı ve kilo vermesi için bol bol gezdirilmelidir.

    Sonuç olarak ; Köpeklerde şeker hastalığının kontrol altına alınması ve can dostumuzun daha uzun yıllar bizimle sorunsuz yaşayabilmesi için anlatılan tüm önlemler ciddiyetle uygulanmalı ve eksik bir şey bırakılmamalıdır. Örneğin beslenmesinde diet yapılan ama kilo problemi olmasına rağmen, az gezdirilen ve kilo veremeyen bir köpekte iyileşme de başarı şansı daha azdır.

 

replika rolex